Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II w Tychach

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start
Biblioteka


Tydzień Bibliotek

Drukuj

Hasłem Tygodnia Bibliotek 2017 jest „Biblioteka. Oczywiście!”

 

Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8-15 maja, Tydzień Bibliotek - program promocji czytelnictwa i bibliotek.

Zapraszam Was wszystkich  do aktywnego udziału w tym święcie.

Szczególnie zaś zapraszam do udziału w „Małych konkursach na dużej przerwie”

Dzień

zadanie

poniedziałek

„Pierwsze zdanie”

 

wtorek

„Gwiazdy piszą książki”

 

środa

„Biblioteka. Oczywiście!”

 

czwartek

”Biblioteczne koło fortuny”

 

piątek

Podsumowanie i losowanie nagród

 

 

Szczegółowe informacje na temat uczestnictwa w konkursach zamieszczać będziemy na stronie internetowej szkoły i na facebooku

 

23 kwietnia – ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

Drukuj

   23 kwietnia świętują autorzy, wydawnictwa, księgarnie… ale przede wszystkim, czytelnicy. To największe takie wydarzenie obchodzone tego samego dnia w ponad 100 krajach na całym świecie i doskonała okazja do podejmowania różnych inicjatyw promujących literaturę. Nie bez przyczyny Światowy Dzień Książki połączony jest z ochroną praw autorskich. Pierwsza międzynarodowa konwencja dotycząca ochrony autorskich praw zarówno dzieł literackich jak i artystycznych odbyła się w 1886 roku. Niewiele udało się wówczas ustalić, możliwość zastrzeżenia praw do własności intelektualnej – poprzez znak copyright © – pojawiła się dopiero w 1957 roku. Polska do Powszechnej konwencji o prawie autorskim dołączyła 24 lipca 1971 roku.

Dlaczego 23 kwietnia? Jeżeli kiedyś zastanawialiście się, dlaczego to właśnie wtedy obchodzimy Światowy Dzień Książki, wyjaśniamy – ta data nie jest przypadkowa. 23 kwietnia to dzień patrona Katalonii – św. Jerzego. Tego dnia kobiety otrzymywały czerwoną różę, symbolizującą krew smoka, którego według legendy pokonał św. Jerzy. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się panom prezentami w postaci książek. Fakt ten wykorzystał miejscowy wydawca Vicent Clavel Andrés, który w 1926 roku zainicjował obchody Dnia Książki. Gdy w 1995 roku UNESCO ogłosiło Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich (właśnie na wniosek rządu Hiszpanii), w oczywisty sposób pozostawiono datę nawiązującą do hiszpańskich obchodów. – Wydawała się ona odpowiednia także dlatego, że umożliwiała oddanie hołdu dwóm wybitnym pisarzom – Williamowi Szekspirowi i Miguelowi de Cervantesowi, którym przypisano ten dzień jako datę śmierci (choć Cervantes tak naprawdę zmarł dzień wcześniej, 22 kwietnia) – wyjaśnia Michał Goszczyński z księgarni Gandalf. Wielka Brytania i Irlandia postanowiły jednak przesunąć obchody tak, by wypadały w trakcie szkolnego semestru. Dlatego te dwa kraje świętują Światowy Dzień Książki nieco wcześniej – w pierwszy czwartek marca. Światowa Stolica Książki Sukces międzynarodowego dnia utworzonego przez UNESCO okazał się tak wielki, że pomysłodawcy postanowili pójść o krok dalej i stworzyli instytucję Światowej Stolicy Książki. Tytuł ten jest przyznawany co roku, jako wyróżnienie dla najlepszego programu promującego książki i czytelnictwo, przygotowanego przez dane miasto. Pierwszą w historii Światową Stolicą Książki był Madryt (Światową Stolicą Książki został 23 kwietnia 2001 roku). W ubiegłym roku ten zaszczyt przypadł Wrocławiowi, który honorową funkcję będzie pełnił do 23 kwietnia 2017 r. Kto otrzyma tytuł jako następny? Przekonamy się już wkrótce.

źródło: http://www.polskatimes.pl

 

21 lutego - Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Drukuj

    W bibliotece szkolnej z okazji  Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego chętni uczniowie mogli zmierzyć się z zawiłościami języka ojczystego, biorąc udział w quizie językowym. Nie było łatwo, ale dzięki temu spora liczba uczniów wie, że  o Statui Wolności Amerykanin może opowiadać godzinami. 

Najlepszym w językowych potyczkach serdecznie gratulujemy!

 

 

Walentynkowo w szkolnej bibliotece

Drukuj

   We wtorek, w Dzień świetego Walentego, w bibliotece szkolnej czekało na uczniów specjalne miłosne stanowisko. Na specjalnie zaaranżowanym przez panią Jolantę Wac stoliczku znalazły się literackie książki, które poruszają problematykę miłości – temat tak dla nas istotny i popularny.

 

Szkolny Festiwal Czytelniczy

Drukuj

1 grudnia – czwartek – na zewnątrz biało, bo śniegu nasypało dużo, a w naszej szkole kolorowo. Wszystko za sprawą pani Jolanty Wac – nauczycielki bibliotekarki, która specjalnie dla nas zorganizowała Festiwal Czytelniczy!

Od progu szkoły widać było, że ten dzień to prawdziwe święto czytelników. W holu głównym szkoły zorganizowano dwa stanowiska:
- Słodki Kącik Mola Książkowego, a w nim kiermasz ciast pod nazwami tytułów książek
oraz
- stoisko biblioteczne „Nie szata zdobi człowieka…” Tutaj każdy uczeń mógł wypożyczyć książkę niespodziankę zapakowaną w szary papier.

Na terenie szkoły uczniowie wzięli udział w grze „Poszukiwacze książek". Aby znaleźć książkę, trzeba było wykonać zadanie zawarte w specjalnej instrukcji. Każdy był tu wygranym: jedni znaleźli książkę, inni – otrzymali słodką nagrodę pocieszenia.
Przez cały dzień w salach lekcyjnych na lekcjach języka polskiego czytaliśmy książki, biorąc udział w projekcie: Poczytaj mi, kolego.

Na zakończenie w hali sportowej zorganizowaliśmy Korowód Bohaterów Literackich.

Dziękujemy wszystkim tym, którzy przyczynili się do tego, by nasz Szkolny Festiwal Czytelniczy mógł przebiec tak, jak sobie zaplanowaliśmy.

Pani Jolanta Wac szczególne dziękuje WSZYSTKIM RODZICOM za przygotowanie ciast na kiermasz oraz nauczycielom, którzy wspomogli ją przy organizacji festiwalu, a więc pani Joannie Czupale-Motyce, pani Agnieszce Baron i pani Lucynie Zagórskiej oraz uczennicom z klasy 1b, 1c, 3b i 3e.

 

 


Strona 5 z 8

bip logo pomn1 grad

Licznik odwiedzin

DzisiajDzisiaj365
WczorajWczoraj419
W tym tygodniuW tym tygodniu1532
W tym miesiącuW tym miesiącu12473
ŁącznieŁącznie668676

Imieniny

Dzisiaj jest: 27 Czerwiec 2019    |    Imieniny obchodzą: Cyryl, Maryla, Władysław

Kalendarz

czerwiec 2019
P W Ś C Pt S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

 

 

Szkoła posiada certyfikaty

Certyfikat LCAE